Aktualności

Wystawa malarstwa "Obława c.d.n."

 

OBŁAWA

Wystawa „Obława” jest prezentacją najnowszych prac malarskich inspirowanych poezją Jacka Kaczmarskiego. Jednocześnie jest kontynuacją projektu „Autoportret z poetą” rozpoczętego jeszcze w 2013 roku. W ramach projektu w całej Polsce miało miejsce kilkanaście moich wystaw, łączonych z koncertami Adama Łapacza wykonującego utwory Jacka Kaczmarskiego. Źródła tych działań mają miejsce jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku i w moich bezpośrednich kontaktach z poetą i bardem.

Już wtedy jako wielbiciel wierszy i piosenek Jacka tworzyłem obrazy i rysunki, które były interpretacjami jego poezji. Po jednym z koncertów wspomniałem o tym Jackowi. Ponieważ wyraził zainteresowanie, umówiliśmy się na spotkanie. Jacek po obejrzeniu obrazów, które przyniosłem bardzo entuzjastycznie odniósł się do pomysłu stworzenia cyklu malarskiego do jego najnowszego programu. Cykl ten miał być prezentowany podczas trasy koncertowej. Snując dalsze plany, myśleliśmy o wydaniu albumu z jego wierszami i moimi ilustracjami. Otrzymałem od Jacka maszynopisy zawierające komplet wtedy nigdzie jeszcze nie publikowanych tekstów „Sarmatii”. W ciągu kilku miesięcy powstało dziesięć obrazów i kilkadziesiąt rysunków do „Sarmatii”. Niestety z różnych względów, głównie z powodu przeprowadzki Jacka do Australii oraz moich częstych wyjazdów w tym okresie do Francji, projekt udało się zrealizować tylko w niewielkim zakresie. Śmierć Jacka w 2004 roku ostatecznie zamknęła ten etap projektu. W 2013 roku powróciłem do dawnych pomysłów, a więcej informacji o projekcie „Autoportret z poetą” można znaleźć na mojej stronie internetowej
www.trzaska.wordpress.com.

Tworząc obrazy na tę wystawę skoncentrowałem się głównie na 4 częściach tekstu „Obława”. Cykl utworów poetyckich stał się inspiracją plastycznych poszukiwań treści odnoszących się do aktualnych wydarzeń społecznych, politycznych i osobistych. Starałem się odnaleźć uniwersalne wątki pozwalające w czytelny sposób powiązać słowa poety z otaczającą nas rzeczywistością.

Na wystawie pokazanych jest tylko kilka wcześniejszych prac, które były pierwszymi malarskimi interpretacjami słów Jacka odnoszącymi się do tematu „Obława”. Pozostałe obrazy powstały w tym i poprzednim roku. Były przygotowane specjalnie z myślą o tej wystawie. Jest to więc próba odniesienia się do niewielkiego wycinka rzeczywistości, jest to reakcja na wybrane zjawiska metaforycznie łączące się z treściami poetyckimi „Obławy”. Kolor, faktura, wzajemne relacje między elementami materii malarskiej, mam nadzieję, że będą nie tylko bodźcem doznań estetycznych, ale także staną się przyczynkiem do szerszej refleksji nad kondycją współczesnego świata i naszego miejsca, które w tym świecie zajmujemy.

 

Krzysztof Trzaska 

Kwiecień 2017 r.


 

KRZYSZTOF TRZASKA

- absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim;

- zajmuje się twórczością malarską i graficzną, jest też autorem obiektów, instalacji, filmów wideo, działań multimedialnych i projektów realizowanych w Internecie;

- przez wiele lat, do 2003 r., współpracował z Galerie du Chevalier w Paryżu. Od 2008 roku jego prace pokazywane są na dorocznych salonach artystycznych we Francji (Ozoir la Ferriere i Presles en Brie).

- otrzymał szereg nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach malarskich.

- od października 2013 r. realizuje projekt „Autoportret z poetą”, - są to nowe obrazy inspirowane twórczością poetycką Jacka Kaczmarskiego, łączone z koncertami artystów wykonujących piosenki Jacka.

- Krzysztof Trzaska uczestniczy w krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich, od 2010 roku wystawiał swoje prace na ponad sześćdziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

 

www.trzaska.wordpress.com

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 501 192 927

szukaj

© 2017 Radzyński Ośrodek Kultury